wtorek, 8 marca 2016

Dzień Kobiet. Sport dla kobiet w pełnym wydaniu.
Wszystkiego najlepszego przez cały rok wszystkim kobietom życzę, a dzisiaj jest okazja, żeby o tym napisać. W szczególności ósmego marca jest dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kobiecy sport, który jak wszyscy wiemy jest traktowany trochę po macoszemu. Zmienia się to w ostatnich latach, zmienia, jednak tempo tych zmian nie zachwyca.

 W wielu opracowaniach dotyczących sportu kobiecego podkreśla się, że "Kobiety uprawiają dziś większość dyscyplin i konkurencji sportowych, przez tysiąclecia tradycyjnie i niepodzielnie uprawianych przez mężczyzn" (wziąłem od Tomasza Sahaja). To jest argument za tym, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Niestety dbałość mężczyzn o kobiety nie pozwala im na promocję kobiecego sportu. Mnożą się powody, dla których kobiety nie mogą uprawiać tak zwanych ciężkich sportów. Tu nie będę wchodził w szczegóły, ponieważ wydaje mi się, że to jest nierozwiązywalna sprawa. Nie wiemy co może sprawić radość drugiemu człowiekowi. Jeśli ktoś nie ma intencji krzywdzenia innych to dlaczego nie miałby tego robić? To dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. A radocha z rywalizacji i rozwijania się może być wielka.
 
Zresztą wybór dyscypliny sportu to sprawa bardzo skomplikowana:
  


 Póki co cieszmy się, bo polskie piłkarki są coraz lepsze. Mecze piłki nożnej z udziałem kobiet przebijają dramaturgią mecze męskich drużyn. Niemieckie stacje regularnie pokazują piłkę nożną kobiet w stacjach ogólnodostępnych i popularność tego sportu za Odrą jest niemała. Natomiast reprezentacja Polski wygrała w trzecim meczu towarzyskiego turnieju Cyprus Cup rozgrywanego na Cyprze. Wygraliśmy z  Finlandią 1:0, wcześniej  z Czechami 1:0 oraz remis z Walią 1:1. Takie wyniki pozwoliły na zajęcie pierwszego miejsca w grupie. W środę zagramy w finale turnieju z Austrią.

Niech moc będzie ze sportsmenkami i sportsmenami!