poniedziałek, 21 marca 2016

Zmiany w przepisach. Zielone światło? Czy po zmianach piłka nożna będzie nadal piłką nożną?

Zmieniły się władze FIFA, prezydentem jest ten, który do tej pory mieszał kulki w UEFA, a więc czas zacząć spekulacje na temat ewentualnych zmian w przepisach dotyczących rozgrywania spotkań piłkarskich. Ostatnią zmianą było wprowadzenie elektronicznego pomiaru między słupkami na okoliczność przekroczenia linii bramkowej przez piłkę całym obwodem - Goal Line Technology. Co może teraz nas czekać? Infantino zapowiedział chęć do zmieniania piłki. 

  
Od wielu już lat wałkuje się temat wprowadzenia powtórek wideo z tych akcji, które były sporne. Jedni chcą możliwości wprowadzenia tzw. Challenge'a - termin zaczerpnięty z tenisa, wprowadzony jak wszyscy wiedzą w siatkówce, inni chcą iść po linii NBA i wprowadzić sędziego technicznego czuwającego przy monitorze i korygującego pracę głównego sędziego spotkania. Jeden i drugi pomysł wymagają przede wszystkim odpowiedniego sprzętu i ewentualnie przepis ten mógłby być wprowadzony na większych imprezach lub na wyższych poziomach rozgrywek.

Do innej grupy pomysłów należą te związane z konsekwencją przeproczenia zasad gry. Rzecz jasna, że gra faul musi być karana. Pozostają tylko techniczne przeszkody. Na przykład jeśli zawodnik za faul zostanie ukarany zejściem z boiska na karne pięć minut to jego koledzy z drużyny mogą udawać kolejne kontuzję, a więc rodzi się tu niebezpieczeństwo gry nie fair. Kolejną propozycją, który równa szanse po faulu na zawodniku jest zejście zawodnika faulującego dokładnie na taki sam czas na jaki zszedł poszkodowany. Niektórzy już zacierają ręce na myśl o wyeliminowaniu z gry na 10 minut Messiego po jego faulu na zawodniku drużyny przeciwnej!

Następnym pomysłem na polepszenie tego co i tak, jak nam się wydaje, jest doskonałe to umożliwienie dokonania czwartej zmiany w drużynie w dogrywce meczu. Ten postulat wydaje się tak prosty do wprowadzenia, że możemy się spodziewać, że zostanie wprowadzony już za dwa lata w Rosji.

Oprócz tak zwanych racjonalnych pomysłów zmian w regułach gry w piłkę nożną są również takie, które z piłki nożnej zrobiłyby inną dyscyplinę i to niekoniecznie sportową. Ale to tym następnym razem.